Arama Motoru Nedir?

Arama motoru kullanıcılardan aldığı sorguları çevrimiçi olarak veritabanı kaynaklarından faydalanarak değerlendirir ve ilgili sonuçlara ulaştığında kullanıcıya iletir. Arama motoru bir algoritma kullanarak veritabanında bulduğu web tasarım sayfalarını sıralar ve bir liste oluşturur. Bu algoritma sayesinde kullanıcılar daha doğru sonuçları en üstlerde görürler.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Sürünme (Crawling)

Arama motorları örümcek (spider) adını verdikleri web site tarama botlarını geliştirir. Bu botlar bir web sitedeki tüm bölümleri, klasörleri, alt sayfaları, içerikleri yani neredeyse her şeyi dolaşarak ilgili web site hakkında bilgiler toplar. Örümcek botlar bu işlemleri web sitede keşfettikleri URL’leri takip ederek yapar.

İndeksleme (İndexing)

Arama motorlarının örümcek botları işlerini bitirdiğinde sıra indeksleme işlemine gelir. indeksleme web sitelerin arama motoru sonuçlarında görünür hale gelmelerini sağlayan bir sistemdir. İndekslenen web siteler çevrimiçi veri tabanlarında saklanarak kalıcı hale getirilir. Zaman geçtikçe örümcek botlar yeni yeni veriler keşfeder ise bu verilerin de indeksleme işlemi yapılarak veri tabanına eklenir.

Sıralama (Ranking)

Arama motorları kullanıcılarına her zaman en doğru sonuçları verebilmek için sıralama algoritmaları kullanır. Bu algoritmalar sayesinde kullanıcının sorgusu ile ilgili en doğru sonuçlar üst sıralarda yer alır. Günümüzdeki arama motorları kullanıcı eğilimlerini takip ederek kişi bazlı sıralamalar yaparak daha doğru sonuçlar verir.

Arama Motoru Örümcek Botları Nasıl Çalışır?

Arama motorları örümcek botlarını kullanarak bir web site içerisindeki her türlü veriyi inceler. Bu işlemi web sayfalarda bulunan URL’leri takip ederek yapar.

Arama Motoru Örümcek Botları Önemli İçeriklerinizi Bulabilir Mi?

Bazen örümcek botlar web sitenizdeki bazı bölümleri bulabilirken bazılarını ise çeşitli nedenlerden dolayı bulamayabilir. Mesela bu örümcek botlar herhangi bir şekilde kullanıcı girişi yapmadıkları için bazı web sayfaları ve içerikleri tarayamaz. Tabii ki eğer bir web siteniz var ise arama motorlarının mümkün olduğunca web sitenizdeki her sayfayı ve içeriği gezmesine ve indekslemesine olanak tanımalısınız.

Arama Motorları Web Sayfalardaki Formları Kullanabilir Mi?

Bazı kişiler eğer web sitelerine bir arama formu koyarlar ise arama motoru örümcek botları bu formu kullanarak içerik bulma işlemini yapabileceklerini düşünürler. Fakat arama motorlarının böyle bir özelliği yoktur.

Arama Motorları Yazı Olamayan İçerikleri Tanıyabilir Mi?

Eğer web sitenizde bir yazı göstermeyi planlıyorsanız bu işlemi bir resim, video ya da GIF gibi farklı formatlarda göstermemelisiniz. Her ne kadar arama motorları yavaş yavaş resimlerdeki  yazıları okuyabilir hale geliyor olsa da daha emekleme aşamasındadır. Bu sebepten taranmasını ve indekslenmesini istediğiniz tüm yazıları yazı formatında göstermelisiniz.

Arama Motorları Web Sitenizdeki Navigasyonu Takip Edebilir Mİ?

Web sitenizi URL’leri takip ederek tarayan örümcek botları bir rehbere ihtiyaç duyar. Eğer bir web sayfanızın arama motorları sonuçlarında görünmesini istiyorsanız ve bu web sayfayla ilgili herhangi bir URL’li web sitenizde keşfedilebilir bir halde tutmuyorsanız bu web sayfa görünmez bir şekilde kalacaktır. Bu sebepten dolayı gezilmesini istediğiniz her web sayfayı ve içeriği arama motorlarına sunmalısınız.

“Robots.txt” Nedir?

“robots.txt” dosyası web sitenizin kök dosyasında bulunması gereken bir arama motoru rehberidir. Bu dosyaya çeşitli direktifler yazarak arama motorlarının web sitenizin hangi bölümlerini gezebileceğini ve indeksleyebileceğini belirtebilirsiniz.

İndekslenen Web İçerikleri Arama Motorlarında Nasıl Saklanır?

Web siteler arama motorlarının örümcek botları tarafından gezilirken her bulunan içerik indekslenerek tutulacak diye bir koşul yoktur. Gezinme işlemi tamamlandığında arama motorları adeta bir web tarayıcı gibi ilgili web sayfayı resmeder (render). Arama motoru yaptığı analizler sonucunda nasıl bir indeksleme yapılacağına karar verir ve akabinde indekslenen veriler bir çevrimiçi veritabanına kaydedilir.

URL’ler Arama Motorları Tarafından Nasıl Sıralanır?

İhtiyaçları tespit edebilmek için arama motorları kendi bünyesinde “gizli” algoritmalar kullanarak en doğru sonucun en üstlerde olmasını sağlar.  Yıllar geçtikçe bu algoritmalar geliştirilmiş ve iyileştirilmiştir. Böylelikle arama sonuçlarındaki doğruluk kalitesi daha üst seviyelere çıkmıştır.

Sor Bakalım

  1. Arama Motoru Nedir?

    Arama motoru kullanıcılardan aldığı sorgulara cevaplar sunmaya çalışan web sitesidir.

  2. En Yaygın Arama Motorları Nelerdir?

    Google başta olmak üzere, Yandex, Bing, Baidu, Yahoo!, Ask, Duck Duck Go, Naver, AOL, Dogpile.

  3. Arama Motorları Nasıl Sıralama (Ranking) Yapar?

    Bir kullanıcı arama motorunda herhangi bir şey aradığında arama motoru bulduğu indeksleri en çok ilgiliden en az ilgiliye doğru sıralayarak kullanıcıya daha doğru sonuçlar iletir. Bu işleme ise sıralama denir. Şöyle düşünebilirsiniz: eğer bir web sitenin sıralamadaki yeri ne kadar üstlerde ise arama sorgusunun sonucu için o web site o kadar nettir.

Kadıköy / Fikirtepe0216 606 30 48
Whatsapp
Form
Bakırköy / Ataköy0212 909 01 53