AMP Web Tasarım

AMP (Accalerated Mobile Page) hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelen ve Google yazılım ekibi tarafından geliştirilen ücretsiz bir web tasarım kütüphanesidir. AMP'nin amacı özellikle mobil cihazlarda anında yüklenen web siteleri oluşturmaktır.

AMP'nin Doğuşu

Biraz geçmişe dönersek, Google, 2015 yılında mobil cihazlardan yapılan aramaların, masaüstü aramalarını geçtiğini resmi olarak duyurmuştu. Mobil cihazların hayatımıza hızla girmesiyle birlikte geç yüklenen web sayfaları ziyaretçilerini memnun etmemeye başladı. Zira, Facebook, Instagram, Twitter gibi mobil uygulamalar yüksek hızlarda çalışıyor ve kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyordu.

Web sitelerini mobil uygulama kalitesine çıkarmak isteyen Google, ilk adım olarak mobil uyumluluk kriterinin bir sıralama faktörü (algoritma) olduğunu duyurdu. Google'da yükselmek isteyen herkes, kısa sürede web sitelerini mobile uyumlu hale getirdi.

Bir sitenin mobile uyumlu hale getirilmesi, sitenin kullanımını kolaylaştırır, ancak sayfaların hızlı açılmasını sağlamaz. Google, mobil uyumlulukta olduğu gibi, web sitelerini bu yönde teşvik etmek için sayfa açılış hızını sıralama faktörleri arasına aldı.

Ancak teknik olarak incelendiğinde, sayfaları hızlandırmak, mobile uyumlu hale getirmek kadar kolay bir iş değildir.

Wordpress gibi milyonlarca ücretsiz scripti bulunan ve bunları çokça kullanan web siteleri nasıl hızlandırılabilir? 

Bu soruna köklü bir çözüm getirmek isteyen Google, 2016 yılında AMP projesini başlattığını duyurdu.

AMP Nedir ve Nasıl Çalışır?

Açılımı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan AMP'nin Google yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen açık kaynak bir yazılım kütüphanesi olduğunu belirttik. Bu kütüphande web sitelerini oluşturmada ihtiyaç duyulan olan tüm bileşenler mevcuttur. AMP'de bu bileşenlerin haricinde bir bileşen kullanmanıza izin verilmez

Yani gelişigüzel javascript kodları ve kaynakları ekleyemezsiniz

Tasarım için kullanılan CSS maksimum 75 kilobayt boyutunda yazılabilir. Bunun haricinde bir css kaynağı kullanamazsınız.

Bu tür kuralların olması gayet normaldir. Zira sayfa açılış hızlarını mobil cihazlarda bir saniyelere çekebilmek için bu tür kısıtlamalar gerekir. 

Scriptlerin tümü Google serverlarında barınır. Dolayısıyla AMP siteler sunucudan da bir hayli tasarruf eder. Tasarruftan konu açılışken, AMP Cache'e değinmeden geçmeyelim. Geçerli AMP sayfalarını Google kendi sunucularında kaydeder ve Google sonuçlarında yıldırım ikonu ile gösterir.

Standart web tasarımlarını petrolle çalışan arabalara benzetirsek, AMP ile oluşturulmuş web siteleri elektrikli araçlardır. Ancak endişelenmeyin. Elektrikli araçlar gibi yeni teknolojiler pahalı olsa da AMP açık kaynaktır, yani bedavadır. Web geliştiriciller, AMP'nin resmi amp.dev adresinden aradıkları her bilgiye ulaşabilir.

AMP Sitelere Örnekler

Web Tasarım 34'ün resmi sitesi olan webtasarim34.com başta olmak üzere, kurs.com ve websitesifiyatlari.com birer AMP web siteleridir. Bunun yanında popüler site de AMP'e geçmiş durumda.

 • Washington Post, Yahoo, CNN, Hurriyet, Sozcu, Mynet (Haber sitelerinin birçoğu)
 • BMW
 • Twitter

AMP Sitelerin Hız Değerleri

AMP Etiketleri

Teknik konunlara girersek; AMP, Standart HTML'in modifiye edilmiş halidir diyebiliriz. HTML'de değişilikler yaparak bir HTML sayfası AMP'ye çevrilebilir. Ancak arka planında çokça script kullanan komplike siteleri AMP'ye çevirmek hayli zordur. Bu yüzden AMP'nin Wordpress gibi içerik yönerim sistemleri için geliştirmiş olduğu modüller de vardır. Bu modüller sayesinde Wordpress sitelerin sayfalarını AMP'ye çevirmek mümkündür. 

AMP'nin modifiye ettiği etiketlere birkaç örnek verirsek:

AMP HTML Etiketleri
Etiket Adı HTML AMP HTML
Resim

AMP Hakkında En Çok Sorulan 5 Soru

 1. AMP'nin SEO'ya Etkisi Var Mı?

  Direkt olarak etki etmez ancak dolaylı olarak etki eder. AMP web tasarımlar oldukça hızlıdır ve kullanıcı deneyimleri yüksektir. Ayrıca Google sonuçlarında hızlı ikonu ile göstermesi kullanıclara sayfanın hızlı olduğunu belirtir. AMP'ye çevirdiğimiz bir çok sayfanın Google'da daha üst sıralara geldiğini gözlemledik.

 2. AMP Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

  AMP web tasarım fiyatları sitenin tipine, sayfa sayısına ve sitede yer alacak fonksyionlara göre belirlenir. Buraya tıklayarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 3. Mevcut Web Sitemi Nasıl AMP'ye Çevirebilirim?

  Wordpress gibi hazır sistemler kullanıyorsanız, ücretsiz amp modülünü kurarak sayfalarınızı AMP'ye çevirebilirsiniz. Özel yazılımlar kullanıyorsanız hizmet aldığınız yer ile iletişime geçmenizi öneririz.  

 4. AMP Sadece Mobil İçin Midir?

  Hayır. AMP mobil olmak zorunda değildir. Masaüstü tasarımınız için de AMP kullanabilirsinz. Böylelikle mobil ve masaüstü siteniz AMP tasarıma sahip olur. 

 5. AMP Testi Nedir?

  Bir sayfanın geçerli olup olmadığını AMP test aracı ile kontrol edebilirsiniz. Testin sonucunda, ilgili sayfanın AMP olup olmadığını öğrenebilirsiniz: https://search.google.com/test/amp 

AMP ile Google'da Rakiplerinize Fark Atın!

Türkiye'nin en iyi amp geliştiricilerinden teklif almak için bizimle iletişime geçiniz

AMP SİTE YAPTIRMAK İSTİYORUM
İçeriği paylaşın:
WhatsApp Bakırköy 0212 909 01 53 Kadıköy 0216 606 30 48