Domain Nedir?

Domain, bir IP adresinin karşılığı olan basitleştirilmiş ve ezberlenmesi kolay olan web site adresleridir. Her web sitenin ayrı bir IP adresi olabileceği gibi bir IP adresi üzerine birden fazla domain adı kayıt edilebilir. Yani bir web sunucusu üzerinde birden fazla web sitesi bulunabilir de denebilir. 

Bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde webtasarim34.com gibi bir sözcük yazmak ne kadar kolay değil mi? Peki, bu sözcüğe ne deniliyor? Bu konuyu daha rahat anlayabilmek için ilk önce bir web tasarımın kullanıcılar tarafından nasıl erişilebilir olduğundan bahsetmek gerek. Web siteler, web servisler tarafından web içeriğinin kullanıcılara servis edilmesi ile karşımıza gelir. Peki, bu servislerin bulunduğu sunucu bilgisayarlarına nasıl erişim sağlayabiliyoruz? Tabii ki de bu bilgisayara erişim sağlayabilmemiz için IP (Internet Protocol) adresleri devreye giriyor. Bir dakika… “Ben bir web sitesini ziyaret etmek istediğimde IP adresi yazmıyorum ki.”, diye söyleniyor olduğunuzu duyar gibiyim. İşte burada devreye domain sistemi ya da daha doğru ve genel bir ifade ile DNS (Domain Name System) giriyor. DNS’e bu yazıda detaylı olarak değinmeyeğim fakat eğer DNS ile ilgili birçok sorunuz var ise aşağıdaki bağlantıdan “DNS Nedir” yazımıza ulaşabilirsiniz. 

Gel gelelim bu sistemin nasıl işlediğine ve domain denilen arkadaşın bu sistem içerisindeki yerine. Domain, bir IP adresine kayıtlı alan ismidir. Yani webtasarim34.com domain adresinden örnek vermek gerekirse bu domaine ait IP adresi “141.98.205.146” dir. Gelin hep beraber bir şey deneyelim ve asıl olayın domain adında değilde IP adreslerinde olduğunu kanıtlayalım. 

Hadi bir web tarayıcısı açın ya da hali hazırda kullandığınız web tarayıcınızda yeni bir sekme açarak web site adresi yazdığınız kutucuya webtasarim34.com değil de “141.98.205.146” yazın. Ta da… Domaine ihtiyaç duymadan Web Tasarım 34’e ulaştınız.

Eeeee, eğer IP adresiyle zaten bir web sitesini ziyaret ediyorsunuz domaine ne gerek var dostum diyor olabilirsiniz, peki bir düşünün günlük hayatta kaç farklı web sitesini ziyaret ediyorsunuz ve eğer bu web sitelerin domainleri olmasaydı telefon numarası ezberler gibi kaç farklı IP adresini aklınızda tutmanız gerekirdi? Evet, çok fazla değil mi?

Domain Yapısı Hangi Ögelerden Oluşur?

webmail.webtasarim.com domainini ele alalım…

webmail: Bu kısım subdomain yani alt domain olarak adlandırılır ve bir domain içerisindeki alt parçacıklar, alt web siteler gibi düşünülebilir.

webtasarim: Domainin asıl sözcüğü diyebileceğimiz bir sözcüktür.

com: Top-level domain (üst seviyeden domain) olarak adlandırılır. Mesela webtasarim34.com ile webtasarim.net her ne kadar üst seviyeden domain kısmı göz ardı edildiği zaman aynıymış gibi dursa da aslında armut ve elmadan farksızlardır. Özel izinlerle alınabilen üst seviye domainler de vardır bunlara birkaç örnek: edu, gov…

WhatsApp Bakırköy 0212 909 01 53 Kadıköy 0216 606 30 48