Mobil Uyumluluk Nedir?

Mobil uyumluluk, web sitelerin telefon ve tablet ekranlarına göre otomatik olarak ayarlanabilme özelliğidir. Mobil uyumlu web tasarım cep telefonu veya tablet gibi küçük ekranlı cihazlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Web Tasarımın Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Google'ın ücretsiz mobil uyumluluk testini kullanarak dakikalar içerisinde mobil uyumluluk durumunu öğrenebilirsiniz.

https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr

Mobil uyumlu olan ve olmayan web sitesi örnekleri:

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Görünür?

Mobil uyumlu olmayan site artık günümüzde neredeyse kalmadı diyebiliriz. Özellikle akıllı telefonların yayınlaşmasıyla birlikte web siteleri de kendilerini mobil uyumlu hale getirmek zorunda kaldı. Peki mobil uyumlu web siteleri nasıl görünür, 4 başlıkta inceleyelim:

1. Responsive Sayfa Tasarımı

Responsive tasarımlar esnektir. Mobil uyumluluğun temelini responsive sayfa yapıları oluşturur. Responsive web sayfaları ekranın genişliğine göre şekil değiştirir. Sayfada yer alan yazı boyutu, resim, video ve diğer tüm içerikler ekranın genişliğine göre ayarlanır. Responsive olmayan web sitelerine mobilden girildiğinde sayfadaki tüm içerikler küçük bir ekranda gösterileceğinden küçük görünecektir. Ziyaretçi içerikleri okumada, menü veya butonlara tıklamada zorlancağı için siteyi büyültmek ve ekranı kaydırmak zorunda kalacaktır.

2. Açılabilir Menüler

Masaüstü tasarımlarda açık olarak görünen menüler mobilde menü butonu içerisine gizlenir. Ziyaretçi menü butonuna tıklayarak sitede aradığı kategori veya sayfaya rahatlıkla ulaşır. Menüler ekranın sol veya sol kısmından kayarak açılır. Bazı responsive tasarımlar da ise yukarıdan aşağıya açılıp kapatılır.

3. Okunabilir Fontlar

Mobil uyumlu web tasarımlar mobilde rahat okunabilir görünüme sahiptir. 

4. Otomatik Boyutlanan Resimler

Mobil uyumlu tasarımlarda kullanılan resimler responsive olarak ayarlanır. Genişliği ve yüksekliği ekranın genişliğine ayarlanır. Böylece ziyaretçi ekranı kaydırmadan resimlerin tamamını görebilir.

Mobil Uyumluluk İle Mobil Optimizasyon Aynı Şey Değildir!

Web tasarım yaptırmak isteyenlerin sıklıkla karıştırdığı iki şey de mobil uyumluluk ve mobil optimizasyondur. Mobil uyumluk mobil optimizasyonun sadece bir ayağıdır. Yani mobil uyumlu web tasarım tamamen mobil optimizasyonuna sahiptir denilemez. Bir web sayfasının mobil otomizasyonuna uygun hale getirmek için sayfasının açılış hızı,  sayfanın boyutu, kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi gibi diğer faktörleri de geliştirmek gerekir.

Mobil Hız Testi

Google'ın mobil uyumluluk testi kadar popüler diğer bir ücretsiz aracı da Google hız testidir. Aşağıdaki linkten istediğiniz web sitesinin hız testini dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Siteleri Kaç Saniyede Yüklenmeli?

Google'ın hız testini çalıştırdığınızda size mobil ve masaüstü olmak üzere iki ayrı test sonucu verecektir. Mobil hız puanınız masaüstü sonucundan çok daha önemlidir. Mobil cihazlar ve internet hızların masaüstü cihazlara oranla çok daha düşüktür. Mobil kullanıcıların yavaş yüklenen sitelerden çıkış oranı çok yüksektir. Google'ın yaptığı bir araştırmaya göre mobil kullanıcıların %53'ü yüklenme süresi 3 saniyeden uzun olan sayfalarda çıkış yapıyor. Web siteleri ortalama 1.5 - 2, en çok 3 saniyede yüklenmelidir.

Mobil Uyumlu Web Tasarım İşletmeleri İçin Neden Önemlidir?

İnterneti kullananlar herkes işletmeler için birer potensiyel küketicidir. Sadece Google'da her gün milyonlarca arama yapılmaktadır. Bu aramaların büyük bir bölümü de tüketiciler tarafından ürün hizmetler hakkında bilgiye ulaşmak veya satın almak için yapılır. Firmaların internet siteleri gerek teknik gerekse görünüm olarak kurumsal ve belirli bir profesyonellikte olmalıdır. Aksi halde firma ne kadar büyük ve kurumsal olursa olsun, kötü bir web sitesi ile ziyaretçilerin gözünde zayıf ve kötü bir imaj kalabilir. Kurumsal web tasarım hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.webtasarim34.com/kurumsal-web-tasarim

Mobil uyumluluk ve mobil optimizasyon Google sıralamalarını direkt olarak etkileyen farktörlerin başında gelmektedir. O yüzden daha çok hedef kitleye ulaşmak isteyen bilinçli işletmeler bu konulara önem verdiğini görmekteyiz.

Web Tasarım 34 ® İle Mobil Uyumlu Web Sitesi Sahibi Olun

2013'ten bugüne yüzlerce işletmeye mobil uyumlu ve mobil optimizasyonlu web siteleri tasarladık. Müşterilerimizin dijital dünyada başarılı olmaları için ihtiyacı olan kurumsal, modern ve yeni nesil tasarımları ekonomik fiyatlarla sunuyoruz. Hayal ettiğiniz web tasarım ekonomik fiyatlarla sahip olmak için bizimle iletişime geçebilir, randevu veya teklif alabilirsiniz. 

İçerğimizi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz.