MySQL Nedir?

Söz konusu web tasarım olduğunda veritabanı kelimesiyle sıkça karşılaşmışsınızdır. Bu yazımızda popüler vertabanlarından MySQL'e kısaca değinelim.

Temel olarak MySQL, bir açık kaynak kodlu “ilişkisel veritabanı yönetim sistemi”dir. Sunucu-istemci mimarisine dayalı bir yapıya sahiptir. 

MySQL Kim Tarafından Geliştirildi ve Satın Alındı?

1994 yılında MySQL AB adındaki bir İsviçreli bir şirket tarafından geliştirilmiştir. 2008 yılına gelindiğinde ise bir Amerikan şirketi olan Sun Microsystems MySQL AB’yi satın aldı. Bu olayın yaşanmasından 2 yıl geçtiğinde ise Sun Microsystems, Oracle şirketi bünyesine dahil edildi ve artık MySQL bir Oracle parçası oldu.

Veritabanı Nedir?

MySQL’in bir “ilişkisel veritabanı yönetim sistemi” olduğundan bahsettik. Peki veritabanı nedir, ne işimize yarar? Veritabanları yapısal verilerin belirli tablolarda tutulmasını ve bu verilere erişimini gerçekleştirir. Peki, bir sosyal medya uygulamasındaki verilerinizin nereye gittiğini ve nasıl saklandığını hiç merak ettiniz mi? İşte burada devreye veritabanları giriyor. Mesela bir kullanıcı kayıt sürecini gerçekleştirdiğinizi düşünün. E-posta adresinizi, parolanızı, adınzı, soyadınızı ve belki daha fazla veriyi uygulamanın sunucu tarafındaki servisine gönderiyorsunuz ki kayıt işleminiz uygulama tarafından onaylansın. İşte bu veriler günün sonunda kolay ve hızlı erişilebilir bir yapı içerisine dahil edilmeli, ve bu yapıya da veritabanı diyebiliriz. Kullanıcı kayıt işlemini tamamladınız sıradaki işlem kullanıcı girişi. Yine benzer bir şekilde e-posta adresinizi ve parolanızı gönderiyorsunuz ve sunucudaki servis aldığı verileri veritabanındakilerle kıyaslayarak ya kullanıcı girişinizi gerçekleştiriyor ya da engelliyor. Verileriniz bir yazı dosyası gibi daha basit formatlarda tutuluyor olsalardı hem işlemleriniz yavaş sürecekti hem de verilerin yönetilmesi zorlaşacaktı.

WhatsApp Bakırköy 0212 909 01 53 Kadıköy 0216 606 30 48