VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network), yani daha anlaşılır bir ifade ile “Sanal Özel Ağ”, internet üzerinde bağlantı yapılmak istenen iki nokta arasında köprü işlevi görerek internet trafiğini kendi üzerinden geçirir.

VPN sayesinde internet trafiğiniz şifrelenir, kullandığınız web tarayıcıların arama geçmişinizi kayıt altında tutması engellenir ve hatta internet servis sağlayıcınızın sizinle alakalı bilgiler toplamasına engel olunur.

Aslında VPN evinizdeyken, seyahatteyken yani lokal bağlantı noktalarından uzak olduğunuz yerlerde her an çalıştığınız şirketin ya da evinizin ağına bağlanabilmeniz için tasarlanmıştı. Fakat yıllar geçtikçe günlük internet kullanıcılarının birçok ihtiyacını karşılayabileceği anlaşıldığında bugünkü yaygın anlamını kazandı.

VPN Neler Sağlar?

1. Arama Geçmişi Kayıtlarının Tutulmasını Engeller

Birçok web tarayıcı kullanıcıların arama geçmişlerinden faydalanarak kişilerin eğilimlerini referans alıp reklamlar ve kişiselleştirilmiş arama sonuçları gösterir. Ayrıca bir müşterisi olduğunuz internet servis sağlayıcınız da sizinle alakalı kayıtlar tutuyor olabilir. VPN kullanıdığınızda gerçek IP adresiniz ile değil de köprü görevi gören VPN sunucusunun IP adresi ile internette gezindiğinizden dolayı kalıcı bir kayıt tutulması mümkün değildir. Fakat burada bir konuya değinmek gerekir. Bazı VPN sağlayıcıları özellikle ücretsiz olanlar web tarayıcılarına benzer bir yolla maddi gelir elde ettiğinden internet geçmişi kayıtlarını tutabilir.

2. Farklı IP Adres ve Farklı Lokasyon

Bir VPN kullanıcısıysanız internet üzerinde artık başka birisinizdir. IP adresiniz ve lokasyonunuz artık kullandığınız VPN sunucusu ile aynı olur. Böylelikle dünyanın farklı bir yerinden webde gezinebilir ayrıca bulunduğunuz ülkedeki sansürlenmiş web sitesi sayfalarına direkt yoldan girmedğinizden herhangi bir erişim sorunu yaşamazsınız. Hatta ve hatta lokasyon bazlı yayın kanallarını bir başka ülkeden izleyebilirsiniz.

3. Şifreleme Sayesinde Veri Hırsızlığından Kurtulmak

Veri hırsızlığının en çok yaşanabileceği durumlardan bazıları şifrelenmeyen bir protokol üzerinden bağlantıların gerçekleştirilmesidir. Bunlara en büyük örnek  HTTP protokolüdür. HTTP protokolü sayesinde web sayfalar ile iletişim kurarız fakat HTTPS protokolünün aksine herhangi bir şifreleme yapılmadan veri aktarımı gerçekleşir. Peki ne olabilir? Özellikle halka açık mekanlarda, bir restoran olabilir, herkese erişim veren bir Wi-Fi ağına bağlanmış ve şifrelenmemiş bir bağlantı gerçekleştiriyorsanız aynı ağda bulanan bir siber saldırgan her türlü önemli bilgiyi internet trafiğinizi izleyerek öğrenebilir. Bu ve bunun gibi veri hırsızlıklarından kaçınmak için iyi şifreleme sunan bir VPN servisi kullanılmalıdır.

4. Seyahat Halindeyken Şirket ve Ev Ağınıza Erişim

Mevcut şirket ya da ev ağınız sadece aynı lokasyondaki cihazların erişimine izin vermek üzerine tasarlanmışsa ilgili lokasyonda bulunan bir VPN servisi yardımı ile ister ABD’de olun ister Singapur’da eğer uzaktan bağlantı gerçekleştirmek için kurulmuş VPN servisine bağlanmışsanız artık şirketinizde ya da evinizdesiniz.

VPN Servis Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Veri Aktarım Hızı Limitleri

Bazı VPN servis sağlayıcıları ücretlendirme politikalarından dolayı internet bant genişliğini azaltma yoluyla veri aktarım hızını azaltıyor. Bir VPN servisi seçerken kendi ihtiyaçlarınıza göre hız sağlayanları seçmeniz daha iyi olacaktır.

2. Kişisel Verilerinizin Kayıt Altından Tutulmaması

Yazının bir bölümünde de belirttiğim gibi eğer ücretsiz hizmet veren bir VPN servisi kullanıyorsanız maddi kazanç sağlamak amacıyla internet arama geçmişinizi kayıt altında tuturak size reklamlar gösterilir. Fakat VPN denildiğinde akla ilk başlarda gelen gizlilikten dolayı biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bundan kaçınmak için kullanmayı düşündüğünüz VPN servisinin politikalarını iyice okumalısınız.

3. Konumu

En başta hız problemleri yaşamamanız için bulunduğunuz konuma en yakın bir VPN servisi tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Fakat bununla da kalmayıp farklı etkenleri de göz önüne alarak daha iyi düşünülmüş bir seçim yapmanız gerekebilir.

4. Cihaz Desteği

Elbette ki günümüz dünyasında sadece PC’lerimiz yok. Tabletler, akıllı telefonlar ve birçok farklı cihaz kullanılmakta. Tabii ki bir VPN servisinin de birçok cihaz ile uyumlu olması gerekmekte. Sadece akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz bir VPN servisi tüm ihtiyacınızı karşılamayabilir.

5. Fiyatı

Bütçe dostu bir VPN servisi uzun vadeli tercihiniz olabilir. Tabii ki bir noktada fiyat, performans olarak değerlendirme yapabilir ve böylelikle bütçenize en uygununu seçebilirsiniz.

Sor Bakalım

  1. AES şifreleme algoritması nedir?

    AES (Advanced Encryption Standard), 2002 yılında Belçikalı  Joan Daemen ve Vincent Rijmen adlarındaki iki kriptolog tarafından geliştirmiştir. AES ile veriler belirli bir algoritma sayesinde şifrelenerek okunmaları engellenir. Hali hazırda Amerika Birleşik Devletlerinin kullandığı standart şifreleme algoritmasıdır.

  2. IPsec nedir?

    VPN servisleri bağlantıları daha güvenli bir şekilde sağlamak için IPsec (Internet Protocol Security) olarak adlandırılan birkaç protokolden ve kuraldan oluşan bir sistemi kullanır. Eğer VPN servisleri bu protokolleri kullanmıyor olsaydı herhangi bir şifreleme gerçekleştiremez ve bundan dolayı verilerin gizliliği sağlanamazdı.

  3. L2TP nedir?

    L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol), internet servis sağlayıcıların VPN servislerine izin vermesi için protokoller ve kurallar zinciridir. L2TP herhangi bir şifreleme desteği sunmadığından dolayı genellikle IPsec ile birlikte kullanılır.

WhatsApp Bakırköy 0212 909 01 53 Kadıköy 0216 606 30 48