Web Tasarımcıların Sıkça Duyduğu 10 Klişe :)

Dışarıdan kolay ve oturulduğu yerden para kazandıran bir meslek dalı gibi gözükse de web tasarım işi gerçekten zordur. Eğer müşterileriniz ile birebir temas kuran bir tasarımcıysanız işinizi gerçekten tutkuyla yapmalısınız ki mesleğinizi devam edebilesiniz. Her meslekte olduğu gibi web tasarımda da oldukça fazla klişeyle karşılaşıyoruz. En çok duyduğumuz klişeleri 10 başlıkta topladık.

 1. Bizim Yeğen de Web Sitesi Yapıyor

  Her ailede muhakkak bir yeğen web tasarımcıdır. Aslında cümle soru kalıbı içermemesine rağmen tasarımcıdan bir cevap beklenir ancak beklenenin ne olduğunu henüz çözelebilmiş değiliz.

 2. Aklımda Süper Bi Proje Var

  Ülkemizde 7'den 70'e herkesin bir web tasarım projesi vardır. Genellikle yolda, tatilde veya tanışma ortamlarında mesleklerini açıklayan tasarımcıların karşılaştığı klişelerin başında gelir... Dakikalarca "süper" projeyi dinlemek istemiyorsanız mesleğinizi gizlemenizi öneririz :)

 3. Bunun Aynısı Kaça Olur?

  Rakibinin web tasarımını gören ve aynısına sahip olmak isteyen müşterilerden bu klişeyi sıkça duyarız. Tasarımcıya gösterilen küçük bir web sitesi veya sahibinden.com gibi büyük bir proje de olabilir. Ciddiye alıp cevap vermek size kalmış...

 4. Çok Değil Mi?

  Teklif alan müşterinin fiyatı yüksek bulduğu durumlarda bu klişeyle karşılaşabilirsiniz. İyisi mi teklifleri mail yoluyla iletmek :) 

 5. Google'da Ne Zaman / Kaçıncı Sırada Çıkıcam? 

  Tasarımcılar, tip ve kafa olarak sizlere biraz farklı gelebilir ancak emin olun hiçbirimiz gelecekten gelmiyoruz. Bu klişeyle karşılaşıldığında Google'ın çalışma mantığını müşterinize dakikalarca anlatmanız fayda etmez, sizden net bir zaman vermeniz beklenir. 22 gün 12 saat 5 dakika sonra 4. sırada... :)

 6. Aslında Ben de Yaparım

  Yaptığınız işin basit olduğunu, web sitesi kurma programları kullanarak bunun birkaç saatte yapılabileceği söylenir. Bir hayli can sıkıcı olan bu klişe, tasarımcının işten soğumasına ve teklif vermemesine neden olur. 

 7. Bi "İf" Koyucan Olucak Biticek

  İstenen şeyin ne kadar basit olduğunu yazılım diliye yazılımcıya anlatma çabasıdır. Bugün bu söze az rastlasak da klişe olma yolunda hızla ilerlemektedir.

 8. Siz Bitirin, Ben Ödemenizi Yapıcam 

  Sözün bittiği yer... :)

 9. Ben Size Çok Müşteri Getiricem

  Fiyatı düşürmek isteyen müşterilerin başvurduğu klişelerin başında gelir. Bunun daha açık anlatımı; Siz bana bedavaya yapın, ben size müşteri getiricem demektir. Bu klişeyi kullanan müşterinin henüz başka birini getirdiği görülmemiştir :)

 10. Şuna Bi Format Atasana

  Müşterilerimizden olmasa da yakın çevremizden bu klişeyi sıkça duyarız. Tasarımcıların bilgisayar hakkında herşeyi yapabileceği düşünülür. Bazen sevdiğimiz kişileri kırmayıp, bilgisayarlarını kendi tamircilerimize götürdüğümüz zamanlar da olmuyor değil :)