PHP Nedir?

PHP (Hypertext Preprocessor), HTML dokümanlarına gömülü olarak dahil edilebilen ve dünyada web backend geliştiricilik için en çok kullanılan programlama dilleri arasındadır. 

Web tasarım ve web geliştiriciliğe yeni başlayan yazılımcı adayları için hızlı bir öğrenim süreci ve kolay kullanıma sahiptir. Bu demek demek olmuyor ki daha profesyonel projeler için yetersiz bir programlama dilidir. Wikipedia’dan alınan verilere göre Facebook, Yahoo, Wikipedia ve özellikle son yıllarda popülerliğini arttırmış Wordpress PHP programlama dilini kullanıyor.

PHP Tarihi Bize Neler Söylüyor?

PHP, 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafında Common Gateway Interface (CGI) kullanılarak C programlama dili ile geliştirildi. Rasmus Lerdorf, bu projeyi aslında çevrimiçi olarak sunduğu özgeçmişinin ziyaretçi istatistiğini tutmak için tasarladı. Yıllar geçtikçe PHP’nin popülaritesinin de artmasıyla birlikte Rasmus Lerdorf birçok yeni özelliğin geliştirilmesini ve entegrasyonunu gerçekleştirdi. 

(Rasmus Lerdorf)

PHP’nin en ilk yeniliklerinden bir tanesi olan veritabanı etkileşimi özelliği sayesinde web siteler daha dinamik bir yapıya kavuştu.

İlk başlarda kodları gizli tutulan PHP, 1995 yılında açık kaynak kodlu bir hale getirilerek tüm dünyaya sunuldu. Bu girişimdeki temel amaçlarından bazılarına değinmek gerekirse tabii ki de yazılımsal süreçlerinin en kritik noktalarından birkaç tanesi olan hata çözümleri ve iyileştirmelerdi. Böylelikle PHP’nin gelişimi daha da hızlanacak ve bugünkü haline gelmesindeki süreç daha da kısalacaktı.

1995’in ekim ayına gelindiğinde Rasmun, PHP’nin yeniden yazılmış halini yayınladı. C, Perl gibi programlama dilleriyle çokça haşır neşir olmuş PHP geliştiricilerinin alışkanlıklarını göz önünde bulundurularak PHP’ye yeni halini verdi. Aradan birkaç ay geçmiş tarihlerimizdeki yıl sayacımız 1 arttı ve aralık ayı geldi. O gün itibari ile PHP yeni yüzü ile karşımıza çıkarıldı. PHP başlarda bir tool (araç) olarak tanıtılmıştı fakat son yenilikle birlikte artık Rasmus, PHP/FI’yi bizlere tanıttı ve PHP artık bir araç olmaktan çıkarak bir programlama dili halini aldı. Yeniliklerden en önemlilerine bakacak olursak karşımıza DBM, mSQL ve Postgres95 veritabanları; cookie, kullanıcı tarafından oluşturulan fonksiyonların desteği çıkmakla beraber daha fazla yenilik de sunuldu.

Yeniliklere ve geliştirmelere doyamayan PHP, Kasım 1997’de bir beta sürecine girdi ve PHP’yi PHP yapan asıl baş kahraman yorumlayıcı motoru en baştan geliştirildi.

Netcraft’ın 1998’de yaptığı bir araştırmaya göre 60.000 web sitenin PHP’yi web sunucularına indirdiği gözlendi. Zamanına göre tüm web sitelerin sadece 1%’ini kapsıyor olsa da yıl geçtikçe PHP daha fazla öne çıkarak daha fazla web geliştirici tarafından kullanılıyor hale geldi. Fakat son yıllarda PHP’ye rakip birçok betik dil ve programlama dili ortaya çıktığı için haliyle popülaritesini yıl geçtikçe yitirmektedir.

PHP (Hypertext Preprocessor), HTML dokümanlarına gömülü olarak dahil edilebilen ve dünyada web backend geliştiricilik için en çok kullanılan programlama dilleri arasındadır. 

Web geliştiriciliğe yeni başlayan yazılımcı adayları için hızlı bir öğrenim süreci ve kolay kullanıma sahiptir. Bu demek demek olmuyor ki daha profesyonel projeler için yetersiz bir programlama dilidir. Wikipedia’dan alınan verilere göre Facebook, Yahoo, Wikipedia ve özellikle son yıllarda popülerliğini arttırmış Wordpress PHP programlama dilini kullanıyor.

WhatsApp Bakırköy 0212 909 01 53 Kadıköy 0216 606 30 48